Joga a sport i zdrowie

88-STRONICOWY E-BOOK

„PODSTAWY TRENINGU SIŁOWEGO”

ZA DARMO!

Joga a sport i zdrowie

Implementacja elementów yogi do celów sportowych oraz ogólnej poprawy zdrowia

Asany z systemów yogi mają szerokie zastosowanie. Jedne z nich mogą dokrwić narządy wewnętrzne i pomóc w problemach z trawieniem, inne stosowane są stricte w celu poprawy mobilności. Zaletą tego systemu jest proste i wspólne nazewnictwo dla przybieranych pozycji, które można w kilka sekund wyszukać online, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu trenerowi na tłumaczeniu fundamentalnych ruchów.
Pranayama, czyli ćwiczenia oddechowe mają pozytywny wpływ na cały organizm. Dotleniają mózg i ciało oraz bezpośrednio regulują pracę układu nerwowego. Za ich pomocą można aktywować sympatyczny lub parasympatyczny układ nerwowy i wykorzystywać efekty technik oddechowych do pobudzenia się przed cięższym treningiem lub zrelaksowania i poprawienia funkcji trawiennych po takowym. Ćwiczenia z zakresu pranayamy są łatwe w zastosowaniu a ich działanie jest niemal natychmiastowe – wystarczy 5-10 minut praktyki, by poczuć zauważalne efekty.
Mudry, czyli gesty wykonywane dłońmi mają na celu zakotwiczanie sprecyzowanych stanów umysłu i skupianie uwagi na konkretnym celu. Gesty dłońmi wykorzystywane są również w wielu innych systemach, na przykład Ninjutsu oraz Shugendo, gdzie znane są pod nazwą kuji-kiri. Zakotwiczanie stanów umysłu i przypisywanie ich do konkretnych gestów pozwala praktykantowi wprowadzić się w pożądany stan znacznie szybciej, wprawieni praktykanci potrafią kontrolować swój umysł w tempie natychmiastowym.
Implementacja w/w praktyk do swojej codziennej rutyny (niezależnie od tego czy jesteś sportowcem, czy nie) pozwala poprawić ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Mądre czerpanie z innych systemów ubogaca praktykę i pozwala na poznanie nowych elementów lub spojrzenie na te same z innej perspektywy.
Asany, czyli pozycje ciała pomagają ułożyć nasz aparat ruchu w konkretnych pozycjach, które mają wpływ na jego funkcjonowanie. Pozycje te mogą służyć redukcji napięć i mieć pozytywny wpływ na układ mięśniowo powięziowy, co będzie objawiało się lepszym ukrwieniem w danych rejonach ciała. Techniki oddechowe służą uspokajaniu lub pobudzaniu układu nerwowego, dotlenianiu mózgu i ciała a nawet i kontroli rytmu serca, co może okazać się bardzo przydatne w środowisku sportowym. Gesty dłoni umożliwiają skojarzenie pożądanego stanu umysłu i przypisanie go do danej pozycji dłoni i palców, co będzie traktowane przez naszą podświadomość jako komenda do wywołania danego stanu.
Każda z opisanych technik ma swoje zastosowanie i odpowiednio kreatywna osoba będzie w stanie je wykorzystać do wspomagania wydolności sportowej, ogólnego stanu zdrowia, funkcji kognitywnych i zdrowia psycho-emocjonalnego. Co ciekawe, wspomniane techniki są wykorzystywane w różnych kulturach od tysięcy lat. W pewnych kręgach cieszą się one wysoką popularnością, jednak jak w każdym wypadku, wymagana będzie regularna praktyka, jeśli chcemy, by efekty ich wykorzystywania były widoczne.
Przeciwnie do wyobrażeń sporej części osób, pracując z omawianymi elementami nie trzeba być  wcale specjalistą. Wystarczy odrobina samozaparcia i chęć do nauki. Większość z wspomnianych technik jest stosunkowo popularna a informacje na ich temat od wielu lat są ogólnodostępne, także dotarcie do instrukcji nie jest problematyczne.

Dr Daniel Domaradzki

Trener, Terapeuta